ZACHRÁŇME SI GUMONKU – ŽIJE S NAMI OD 13.7.1911

klingerka1.jpgPo zámere zrovnať so zemou cvernovku na Páričkovej a zastavať ju “polyfunkčným” komplexom podľa chuti Sekyra Group sa to isté v modrom chystá na druhej strane Košickej ulice s areálom Gumon.

Na webovej stránke : enviroportal.sk je oznámený zámer “Polyfunkčný objekt Klingerka” ( navrhovateľ Koruna Invest a.s., spracovateľ zámeru IVASO s.r.o., autori architektonicko-developerskej štúdie a.pro s.r.o. (Bajtek-Konček-Matunák-Poláček). Dátum rozoslania zámeru na dotknuté orgány 1.2-2008. Vizualizácia a predstavenie projektu je napríklad na: reality.etrend.sk

image032.jpg

Návrh na vyhlásenie starej časti továrne Gumon je podaný na MK SR, ktoré by malo v týchto dňoch expedovať oznámenie o začatí správneho konania na vyhlásenie objektu za kultúrnu pamiatku. Je to opäť v hodine dvanástej, ale čo je horšie, opäť je tu silný investor so štandardne nehoráznym zámerom zničenia ďalšej kvalitnej industriálnej architektúry a naviac časti parku vedľa v okolí Pláteníckej ulice. To všetko si dávajú odobriť posudkom EIA, ktorý bude nepochybne priaznivý (ako všetky posudky EIA). Aký postoj zaujme mestská časť Ružinov? (Na pamiatkové hodnoty industriálu v mestskej časti, kým nebol podaný návrh na vyhlásenie cvernovky na Páričkovej a na Gumon, ich upozorňoval Krajský pamiatkový úrad Bratislava i Pamiatkový úrad SR.) Pripustí verejnosť výhovorky a pseudoargumenty samospráv a ostatných úradov, že “kým nie je pamiatka vyhlásená za “pamiatku” podľa zákona, nič nás nie je do toho, že sa zbúra”? Kde je obsiahly návrh zoznamu pamätihodností všetkého druhu a z celého mesta, ktorý spracoval Mestský úrad ochrany pamiatok, ktorý bol prerokovaný v kultúrnej komisii magistrátu, ale ktorý ešte nebol daný k dispozícii mestským častiam?! Kde je regulatív o limitovaní výškových stavieb, ktorý sa mesto zastrájalo, že dá vypracovať (maličká noticka v novinách) ? Dokedy budú samosprávne úrady bezzásadovo a pokrytecky zneužívať svoje právomoci a zákony (žiadne spoločensky užitočné regulatívy, žiadne zvažovanie iných hodnôt okrem hodnôt výnosnosti, ale búracie povolenia áno, a prv ako je odsúhlasené to, čo má na pozemku stáť… a tak by sa dalo pokračovať) ? Je to zosmiešňovanie zákonov, funkcie verejného činiteľa, občianskej spoločnosti.

Prosím bojujte a vyzvite médiá, občianske združenia a iniciatívy, ktoré poznáte, aby požadovali vysvetlenie postojov od všetkých, ktorí majú v rukách rozhodovanie o takých zámeroch, akými je búranie a výstavba na mieste cvernovky na Páričkovej a Gumonu. Ak niečo neurobíme pre zdecimovaný Bratislavský industriál teraz, onedlho nebude….

Foto:  eTrend a Marian Paulini


One Response to “ZACHRÁŇME SI GUMONKU – ŽIJE S NAMI OD 13.7.1911”

  1. suhlasim do istej miery.
    co sa tyka Cvernovky, je to hodnotna stavba je velka skoda, ze sa budova s takym potencialom vyuziva ako predjna kobercov. Je to vstupna brana do mesta, pokial navsetvnik prichadza autobusovou dopravou.
    Nechat ju chatrat alebo zburat by bola chyba, jej potencial vidim v investoroch – a lofotvych bytoch.
    Rovnako si to myslim aj v pripade casti Gumonu (zrovna ten, ktory je na obrazku)..
    Situacia tam je vsak horsia, nakolko je poda kontaminovana a buduce vyuzitie neprichadza do uvahy

Komentáre - Zanechajte nám komentár