Mlyn v Podunajských Biskupiciach

mlynKde bolo, tam bolo, pri obecnom ihrisku s krásnym názvom Tryskáč čakal starý schátraný strojný mlyn na svojho záchrancu… Možno aj takto by sa dala začať podivuhodná rozprávka o pozitívnom príklade, ako históriu vážiaci si investor kúpil ruinu s cieľom nie zbúrať ju, ale opraviť. A to dokonca v Bratislave!!! Síce na okraji, ale predsa.

Mlyn stojí kúsok od železničnej stanice (vraj kedysi išla aj k nemu železničná vlečka) medzi ulicami Staromlynská a Devätinová. ( mapa ) Rok postavenia súčasný majiteľ presne datovať nevie, avšak podľa vzhľadu odhaduje vek na cca 100 rokov. Vraj sa v mlyne mlelo ešte v sedemdesiatych rokoch, avšak v osemdesiatych stroje vytrhali a v mlyne vznikla pridružená strojárska výroba. V takomto stave mlyn kúpil v deväťdesiatych rokoch súčasný majiteľ. Už vtedy chcel začať s opravou, avšak nedoriešené pozemkové majetkové vzťahy mu v tom bránili až doteraz. V súčasnosti sa majiteľ rozhoduje, aké bude mať budova využitie, avšak pravdepodobne to budú kancelárie a ateliér a zopár bytov.

Ak viete bližšie informácie o tomto mlyne (história, majitelia…), prípadne vlastníte dobové fotografie, ozvite sa, ako súčasný majiteľ, tak aj my budeme potešení.

Pohľad na mlyn od ihriska: 

mlyn

 mlyn

mlyn

 mlyn

mlyn

mlyn

 mlyn

Vnútorné priestory  mlyna:

 mlyn

 mlyn

 mlyn

Pohľad na mlyn zo Staromlynskej ulice:

mlyn

Bohužiaľ oproti slnku sa veľmi zle fotí…

mlyn

  mlyn

mlyn

 

Držme palce mlynu a aj jeho majiteľovi, aby sa im podaril uskutočniť zámer obnovy.

 

PS: Toto je prvý z príkladov, ako je možné historické budovy na Slovensku nezbúrať a nájsť im nové využitie. Budeme sa snažiť hľadať takéto pozitívne príklady. Ak o nejakom viete vo svojom okolí, napíšte nám…

 

Marian Pavúk Paulini

 

 

 

 

 


One Response to “Mlyn v Podunajských Biskupiciach”

  1. Jeden taky stoji v poli, na okraji obce Hruby Sur (5 km od Senca v smere na Samorin). Obaja majitelia su architekti, tak si to zrekonstruovali a prestavali na byvanie.

Komentáre - Zanechajte nám komentár


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/0/8/08a9be1f-92a7-4195-a4e2-2a7458f97921/railnet.sk/sub/kotp/wp-content/themes/yellowjacket-10/comments.php on line 77