Ďalšie presuny úzkorozchodných vozidiel, alebo čary veľkého kúzelníka…

Čas od času urobí veľký kúzelník David Copperfield vo svete kúzlo a nechá zmiznúť tank, železničný vozeň, alebo nejakú budovu. Nikto nechápe, ako to robí, ale časom sa ako keby mávnutím čarovného prútika zmiznuté veci objavia… U nás sa také kúzla občas urobia tiež, avšak kúzlo je zväčša trvanlivejšie a veci sa nezjavujú tam, kde zmizli, ale úplne niekde inde… asi je moc Slovenských kúzelníkov väčšia…

image002.jpg

Jediná stopa, ktorá ostala sú hrdzavé otlačky po dvojkoliach na koľajniciach… čo tam asi bolo predtým?

image004.jpg

Medzi lokomotívou a oplenmi vznikla medzera…. silnému kúzlu nič neodolá!

image006.jpg

image008.jpg

O niečo skôr sa podobné kúzlo realizovalo aj o dva kilometre nižšie. A ako to pri čarovaní býva, médium, s ktorým sa bude čarovať je potrebné prikryť (alebo zamaskovať?), lebo zvedavých očí je všade dosť!

S čím sa teda čarovalo v údolí Čierneho Hrona?

 

image010.jpg

Medzi Kolbenou a zvyšnými piatimi oplenovými vozňami boli pôvodne ešte dva ďalšie oplenové vozne…

image012.jpg

Na korbe nákladiaku je lokomotíva Deutz, ktorá bola predtým takto deponovaná.

Našťastie nám veľký kúzelník (nedopatrením) nechal nahliadnuť ako sa vraví „pod pokrievku“, takže sme mali možnosť vidieť, ako „sa mizne“ úzkorozchodná technika.

 

 

 

image020.jpg

image022.jpg

image024.jpg

Možno Vás tento príbeh nezaujal, bol iba pokusom, ako poukázať na postupné miznutie vozidiel z Čiernohronskej železničky. Fotografie však hovoria za všetko aj samy. Doteraz všetko, čo odtiaľto zmizlo skončilo prevažne v zahraničí, alebo v kovošrote. Nič sa nevrátilo naspäť.
Možno tieto vozidlá skončia niekde ako živý pomník v doline, kde niekedy bola tiež železnička, ako napríklad pomník lesnej železnice zo Žarnovice, kde tiež putovali vozne z ČHŽ. Ak je to tak, je potom ale nepochopitelné, že v čase, keď sa postupne z pomníkov sťahujú vozidlá za účelom ich sprevádzkovania, tak tu sa dávajú na pomníky prevádzkyschopné vozne, pričom sa pred pár rokmi (podľa vyjadrenia vedenia ČHŽ nesprevádzkovatelné) vozne rozpaľovali do šrotu…

PS: Dnes (27.11.2008) sa mi ozval zástupca skupinky, ktorá lokomotívu  Deutz renovuje do vystavovateľného stavu a pripravuje ju na zatiaľ bližšie neuvedené miesto na pomníček. Máme prisľúbené v priebehu budúceho týždňa zábery z priebehu opravy (veľmi sa tešíme), ktoré určite hneď po doručení uverejníme.

 

Marian Pavúk Paulini
Súvisiace články o presunoch úzkorozchodných vozidiel:

Na prvej koľaji pozor!

Šachy s úzkorozchodnými vozidlami

Výmena na pomníku…

Minulosť a súčasnosť v Hronci.

Likvidácia Čiernohronskej železničky?


36 Responses to “Ďalšie presuny úzkorozchodných vozidiel, alebo čary veľkého kúzelníka…”

 1. Zdravím Vás pane Paulíni,
  napadlo Vás, že mohl Deutz a opleny odjet třeba na opravu? Doufal jsem, že klub pro ochranu technických památek bude seriozním spolkem, který bude informovat jen o věcech, které má ověřené a ne psát věci, které nemáte podložené. Deutz i vozy odjely do Půchova k Hraběti, který jej zgenerálkuje a Deutz bude opět jezdit. Ale Vy zde místo ověření informací hned budete kopat do ČHŽ, že Vám není hamba. Přitom stačilo napsat mail ing. Alešovi Bílkovi, popřípadě napsat do návštěvní knihy oficiálních Balogských stránek, i tam Vám pan ředitel odpoví.
  Nech to para tlačí!
  S pozdravem Radim Škopec

 2. Nebýt tohoto převozu tak už KOPT letos nemá
  o čem psát.
  Co dělali členové celý podzim? Asi opravovali
  nějakou technickou památku…..
  Nebo už o nich umíme jen zasněně polemizovat??
  P.S. Deutz už je kompletně opiskovaný,sehnal
  jsem na něj original pisečník a vyrábějí se boční
  kryty motoru.A TO VŠE SE DĚJE NA SLOVENSKU!

 3. Vážený Peter Joachymstál,
  Je mi ľúto, že vekom sa Ti zhoršuje zrak a pravdepodobne aj intelekt. Klamete už aj deti, ktoré sa tu snažia obhajovať vašu nekalú činnosť. Ak by to celé totiž bolo kóšer, tak by nevyvolávali všeliakí týpci, ktorí sa hanbia či boja aj predstaviť. Jeden tvrdí, že je to celé legálne a jak to celé super bude na Balogu jazdiť a druhý chce stiahnuť fotky a najlepšie celý článok aby nebolo zle. Berete jak po nebohom a tak rýchlo, že jeden ani nevie čo a hlavne kam zobral ten druhý. Najmä celý tento zaujímavý “presun” v ktorom vystupuješ zaváňa “úspechom” typu Balockej jednotky či Gébusky z TREŽ, ktorá záhadne “odlevitovala” najprv na Balog a potom do Kolína. A TO NENI NA SLOVENSKU!
  Ak Ťa zaujíma, čo robili členovia klubu, ktorého názov nedokážeš ani len opísať, ťažko Ti odporučiť aby si si klikol na link nad touto diskusiou s názvom Na prvej koľaji pozor!

 4. Nuž dovolím si s Vámi pane feudále zdvořile nesouhlasit. Oni píšou a píšou naopak stále velmi, velmi pilne – jedno udání na nejrúznější úřady za druhým… a všechny třeba projednat, napsat protokoly…. zkrátka spousty opravdu užitečné práce pro ochranu technických památek na Slovensku… Myslím že za války skončilo “díky” aktivitě podobných práskačú mnoho a mnoho lidí v rukách gestapa….
  … ALE HLÁSIT SE MUSÍ !

 5. TO Aleš Bílek:
  Súdny človek by tu čakal od Teba slušné objasnenie na úrovni riaditeľa serióznej inštitúcie. Namiesto toho – invektívy…. Vieš, normálne je nebáť sa hocijakej kontroly, alebo vydať vyhlásenie, že kontrola, ktorú sme iniciovali našla všetko v poriadku. Namiesto toho kontroly nachádzajú stav v príkrom rozpore so zákonom o dráhach, porušenia predpisov vo všetkých bodoch a deti s potvrdením od lekára pre deti a dorast nahé na rušni a to dokonca aj parnom! Nebudem tu rozoberať spôsob, akým sa dostali k preukazom spôsobilosti, ktoré vydal niekto na ŽSR ÚIVP bez toho aby mu predložili vysvedčenia spôsobilosti. Že to v organizácii, ktorá NEMÁ zamestnancov, ale má LICENCIU na prevádzkovanie osobnej dopravy na dráhach funfuje doteraz, je možné iba na Slovensku, kde každý každého pozná a nie v právnom štáte!
  Pripravujeme na tejto stránke rozsiahly materiál o tom, čo všetko je možné na Slovensku. A vďaka Vychylovke za to, že dnes môžeme vidieť v prevádzke Balockú U34.901, ktorú zachránili pred Balogom.
  Veď Teba už NEMÁ AKÁ PARA TLAČIŤ !!?

 6. to dusan kelo : “Veď Teba už NEMÁ AKÁ PARA TLAČIŤ !!?”

  ale zas ako sa to vezme vies CHZ tuto sezonu sice nemala svoju prevádzkyschopnú paru ale dokazala vybavit zapozicanie resity z JHMD a BS-80tky z npz takze tuto sezony to urcite para tlacila !!! (a aj tahala)

  a urcite vies ze CHZ je jedinou uzkokolajkou ktora neni fiinancovana nejakym muzeom takze nemozes cakat ze CHZ si da opravit kolbenu za milion do nejakej firmy a mimochodom nieste vy (KOTP) proti CHZ trochu zaujaty? ved stale komentujete na CHZ iba co sa NEstalo , NEurobilo ved sa pozri na pozitivne veci . (oprava raby , M 21. , teraz deutz) (ved my vieme svoje )
  S pozdravom štoker

 7. To štoker: Je mi ozaj ľúto, že sa hanbíš za svoje meno, ale nevadí nemám problém Ti odpovedať. Čo sa týka toho parytlačenia tak v krátkosti: ak sa pare rozumieš a vystupuješ tu, že rozumieš, musíš vedieť, že ani jedna zo zapožičaných pár nemá ejektor – to je také zariadenie na “cucanie” vody z potoka a tak na trati z Chvatimechu do Balogu si ani jednu nemohol vidieť samú a teda bez iného vozidla, ktoré by ju tlačilo, či ťahalo. Čiže obe tam boli iba ako atrapy a para ich určite netlačila.
  Neviem posúdiť ako dlho chodíš na Balog, ale veľa toho o histórii myslím skutočnej nie reprodukovanej nevieš.
  Nikdy za novodobej prevádzky sa totiž nestalo, že by na Balogu nejazdila para a to boli iné časy. Rovnako sa nikdy na žiadnej slovenskej úzkej nestalo, že by sa bezhlavo rozpaľovali vagóny. Žiadna slovenská úzka nerozpredala a nevyviezla toľko historicky cenných vozidiel ako Balog. Na žiadnej úzkej nezmizli peniaze z Eurofondov. Vieš ty vôbec, že faktúry za Rábu a M21 nie sú dodnes zaplatené? A vieš, že Deutz sa už na Balog nevráti a nebude jazdiť? Vidíš – my tiež vieme svoje…
  BTW: keď budeš na Balogu v staničnej reštaurácii pozri si moju fotku Staré Časy 1985 sedím naspodku vpravo a Pavúk visí na komíne vľavo, tak si myslím, že si môžem po dvadsatichtroch rokoch slobodne vyjadriť svoj názor. A pravda niekedy bolí…

 8. Ad Dušan Kelo: Jsem rád že si se konečně začal
  vyjadřovat sám a ne prostřednictvím svého hovorcu
  Pavúka.
  Bohužel styl který si zvolil je velmi průhledny a je
  vidět že Té to v NZ nebaví . O tvých podnikatelských záměrech jsem si už lecos přečetl a ve Tvých rukách by měl Balog už asi zlaté kolejničky.Všechny páry by byly provozní,každá
  by měla ejektor a na každém volném kousku kolejí
  by postávaly natřené železnáky , nachystané
  dopravovat dřevo z lesa………
  Parní lokomotivy by tahali původní rozvrzané vagóny……..
  A u pokladny by stála dlouhá fronta lidí , na kterou
  se pro malou kapacitu vozů nedostalo lístků….
  ALE VŠE BY BYLO PŮVODNÍ bohužel né pro
  normální lidi.V podobném duchu jsem viděl
  fungovat železničky v Anglicku,tam si to ovšem
  majitelé sponzorovali z vlastní kapsy a návštěvník
  byl pro ně jen rušivý element…….

 9. Umírám smíchy, když čtu, že Rešica SZD musela jezdit mezi Chvatimechem a Balogem s jiným vozidlem a v ten samý čas se dívám na fotky v mém PC i na internetu. Pane Kelo, existují totiž v dnešní době i věci, kterým se říká čerpadlo, které dokáže nahradit zmíněný ejektor. A nevím, jestli jste si toho všiml, ale BS80 má jaksi příliš malé vany na to, aby i s ejektorem dojela z Chvatimechu do Balogu. Když jezdila BSka na Balogu, tak se jezdilo co druhé kolo pro vodu, takže voda vycházela na zhruba 6 km trati. A to prostě na úsek Hronec(popřípadě Selecká)-Balog stačit nebude. A nemusíte se bát, že by na Balogu nejezdily v budoucnu parní lokomotivy, no však příští rok uvidíte, tedy pokud opět přijedete. Mohl bych se zeptat, kdo Vám donáší takovéto naprosto hloupé a humorné informace? Asi by to chtělo změnit informátora, ať aspoň občas vypadáte jako zainteresovaný člověk, a ne jen jako dítě, kterému sebrali rodiče lízátko a ono pláče a kope kolem sebe nožičkama.

 10. AD Peter Joachymstál: Ku Tvojmu príspevku niet čo dodať, snáď iba toľko: je na škodu veci, že rozprávaš iné, ako tu píšeš, ale nám všetkým je jasné, že aspoň takto si treba odrobiť “bezplatný prenájom lokomotívy z CHZ” a o tom, že si jeden z “privatizérov” niet pohýb.
  Pán Škopec: Ad1) BS 80 nemá vane vôbec, ona má vodu iba v ráme – čiže toto Vám niekto buď zle nadiktoval alebo Vám to “pri diktáte vypadlo”
  Ad2) Keď čítam Vaše duchaplné príspevky na vlaky.net tiež by som sa mohol smiať, ale skôr mi Vás je ľúto vzhľadom na znížený prah Vášho chápania.
  A ku tým lízankám jedna otázka: Pán Škopec a kde ste bol, keď sme sa fotili na Balogu v roku 1985?

  PS:A toto je jeden z dôvodov prečo odmietam komunikovať a po tejto “plodnej” debate som opäť na dlhú dobu vyliečený.;-)

 11. Pane Kelo, budeme bazírovat na slovíčkách? De facto se dá zásobník vody v rámu považovat za “vanu”, ale tak či tak je nemožné s touto mašinkou dojet z Chvatimechu do Balogu. Docela mě baví, jak si vždycky vyberete jen kousek textu, na který můžete zaútočit, ale nepřiznáte vlastní chybu.
  A k té fotce v roce 1985, mohu snad za to, že jsem v té době ještě nežil? Kdo ví, třeba se za pár let objeví v restauraci další fotka, kde budu i já, ale nebudu si vyskakovat na mladé lidi, kteří tam v době focení ani nemohli být.
  A líto je mě Vás, neznám nikoho, kdo by dokázal naštvat tolik lidí a ještě permanentně útočit na železničku formou absolutně nesmyslných stížností.
  A ještě jedna věc mě pobavila, a to ohledně “bezplatného pronájmu lokomotivy z ČHŽ”, co by s touto lokomotivou asi tak Petr dělal? Jezdil s ní na TREŽ? Opět jsem se krásně zasmál. Těším se, až budu po dokončení opravy Deutze psát na internet, že je oprava hotová a lokomotiva se má čile k světu.

 12. narodil som sa skoro o 10 rokov neskor ako rok 1985 takze to vsetko vysvetluje – som obycajny teeneger len sa trochu viac zaujmam o vlaky. a mimochodom myslis si ze sa chz privatizuje? Hmm … zaujmavé

 13. Zajímavý článek.
  Je jenom škoda že tu nečtu o důležitějších věcech!
  A proto bych pro Vás měl námět na zajímavější články:
  O letošním létě byl vyhozen 1 zkorodovaný hřeb! Takové plýtvání! Mohly se s ním podložit třeba dveře!
  Nebo třeba při opravě tiskárny na lístky byl vytištěn celý jeden skušební lístek navíc, 5 cm papíru přišlo na zmar!
  To jsou zajímavosti! S takovými články by Vás teprv čekala sláva!
  S pozdravem Nech to para tlačí!
  Ondra Adamczyk

 14. Na vysvětlenou k narážkám pana Kela jen tolik,
  že ani on a ani Pavúk mi neůžou odpustit že jsem
  si z Balogu ZAPŮJČIL lokomotivu BN15 R kterou
  udržuji v provozuschopném stavu u mne na zahradě.
  Nedávné jsou také časy kdy mi Pavúk dohazoval
  vagóny z rušených důlních provozů a mojí soukromé aktivitě fandil.
  Lokomotiva BN15 R která má rozchod 600 mm
  by na Balogu byla velkou atrakcí a po přerozchodování by mohla nahradit Rábu.
  Bohužel její rám se nedá nafouknout na 760 mm!

 15. Ad můj příspěvek: Omlouvám se za svou neinformovanost, vy vlastně už takové články píšete!

 16. Dušan, dost by mě zajímalo, jak dlouho ještě chcete s Pavúkom plýtvat energií a časem, který se dá určitě využít duchaplněji, než tím, co vy dva vyvádíte. Připadáte mi jak z jiné planety. Nebo spíš jako Don Quijote a Sancho Panza. Po dvou letech záškodnictví (protože to ani jinak nazvat nelze) jste stále tam, kde jste byli. Soudný člověk pochopí, že exponáty, které jsme kdysi společnými silami dovlekli do Balogu, tam nemají šanci na obnovu. Dnes jsou priority ČHŽ jiné a proto je přinejmenším chvályhodné, že se o ně dokáže postarat někdo jiný na jakémkoli jiném místě.Držím Vám palce, aby vás to už konečně přešlo, protože mrháte jak časem, tak financemi, které by se jistě daly použít duchaplnějším způsobem. Takže je podle mne na místě, že se např. Deutz přesunul tam, kam se přesunul. Určitě bude vypadat lépe, než na té fotce v článku . . .

 17. Ahoj Lumír a všetci diskutujúci.
  Pri písaní tohto článku som vôbec netušil, že sa strhne veľká diskusia. Účelom článku bolo iba informovať, že sa čosi – kamsi presúva. Ako som následne zistil (hlavne podľa Vašich reakcií) ako takmer vždy doteraz, tak ani táto akcia nie je čistá (ak aj predaj, alebo zapožičanie vozidiel, tak aspoň prevoz sa dial načierno…).
  K celej diskusii si ty Lumír nasadil korunu a krásne všetko uzatvoril. Akokeby si všetkým vysvetlil o čo tu obom skupinám ide. Jednej skupine ( to sme my, ktorí bojujeme s veternými mlynmi) ide o zachovanie toho a tam, kde sme to spoločne naťahali za účelom ochrany a rekonštrukcie a druhej skupine ide iba o “odbremenenie” ČHŽ od zbytočností podľa hesla: “Čo je doma to sa počíta!”
  Po roku 1989 na Slovensko takto prišli Rakúšania a chceli za každú cenu získať 310.0 a 422, pričom tiež nám v MDC (kde som vtedy pracoval) tvrdili, že sme bojovníci s veternými mlynmi a nám sa tie rušne rozpadnú, lebo na ich opravu nemáme. A predsa dnes 422 jazdí a 310.0 je v krásnom vystavovateľnom stave.
  A čo sa týka záškodnictva, tak skúste sa zamyslieť, či je záškodník ten, kto ukáže na existujúci problém alebo ten, kto ohrozuje ľudí nelegálnou prevádzkou železnice, Ostatne výsledky kontroly, ktorá potvrdila porušovanie zákona o dráhach tamer v celom rozsahu je na tomto webe v článku: P R O T O K O L o výsledku štátneho odborného dozoru na špeciálnej dráhe – link: http://kotp.railnet.sk/?cat=5

 18. Pane Paulíny, co se dělo tak moc na černo? Všecko je papírově podložené, a navíc na bílém papíře, takže žádná černota.
  A k tomu zbytku, co jste tu vyplodil, jak by řekl Shakespeare, Words, Words, Words. Snad jednou dostanete rozum a přestanete vymýšlet další a další stížnosti, tak bude konečně klid a nebudeme muset řešit nesmysly, jakým je pískáček jemně vychýlený od své osy…A ta poslední stížnost(možná už jste stihli napsat další), kterou jste napsali s panem Hauswaldem mě opravdu pobavila, z KOTP už se nám stávají pomalu soudní znalci.

 19. Mně by vůbec zajímalo, co Pavúk vlastně udělal užitečného pro železniční muzejnictví na Slovensku (aspoň kdysi, před léty – nyní opravdu už jenom škodí kudy chodí). Z brožurky k jubileu MDC jsem vyrozuměl, že počátkem 90. let minulého století byl placeným zaměstnancem MDC. Už není? A proč? Nově přidaný článek “Už štartujú” to nevysvětluje.

 20. Ahoj Lumír, to je skôr na dlhšiu debatu. Nie je to boj s veternými mlynmi. Spomeň si na časy soletiek s naftou – vtedy to boli tiež veterné mlyny? Boli to komunisti a riaditeľ lesného závodu. A kde sú teraz?… Evidentne poznáš názor jednej strany, iný Ťa nezaujíma. Nemám problém sa s kýmkoľvek baviť o čomkoľvek. Mám svoju pravdu, za ňou si stojím tak, ako vtedy a budem ju obhajovať. Deutz….nikto nenapadá to, že odišiel. Ten má tiež svoju históriu o ktorej by sa dal napísať článok. Skús si prečítať diskusiu celú a pochopíš, že ani samotní ( “informovaní”) diskutujúci nevedia pravdu. Takže ako hovoríš “súdny” človek už asi tiež veľa pochopil…

  Jirko Čapek: V prvom rade Ťa Jirko po viac ako desaťročí zdravím. Autorom článku “Už štartujú” som ja a vôbec to nie je o profesionálnych zamestnancoch MDC. V roku 1984 – kedy sa príhoda stala, bol ešte Pamätník železničnej dopravy na Slovensku a my sme boli školáci. Som presvedčený o tom, že to, čo sme vtedy robili bolo užitočné a malo svoj význam. Ale o tom sa v tom článku tiež píše a v predmetnej brožúre tiež. Ahoj.

 21. Jen napište více a podrobněji (oba dva), jaké jsou vaše zásluhy o železniční muzejnictví na Slovensku, co všechno jsete tehdy (třeba ještě za kruté totality) vykonali užitečného. Čím více se toho bude omílat, tím to bude zajímavější – možná takto stvoříte podle vašich představ nové Dějiny (oficiální verzi). Lidská paměť je totiž krátká a mnozí dnešní mladí nadšenci byli v té době nanejvýš pikantním snem svých rodičů. Jen abyste se v těch virtuálních dějinách nezamotali. A co se týče profesionality: Doufám, že Dušan také podrobně vylíčí okolnosti ukončení svého profesionálního působení u ČHŽ, z čehož nejspíš pramení jeho trvající zášť.
  Protože – jinak by vám “v žaludku” neležela právě a jenom ČHŽ. Kde byla vaše “občanská statečnost” za bačování p. Chrena na Vychylovce, když docházelo k SKUTEČNĚ TRESTUHODNÉ devastaci historických úzkokolejných vozidel? Kde byla vaše bdělost a ostražitost, když se ve Východoslovenských železárnách šrotovaly cenné motorové ozubnicové lokomotivy z vytunelovaných hutí v maďarském Ózdu, prakticky shodné s řadou T 426.0, která se tak dochovala jen v Česku?
  Podobně by pan Paulini mohl něco napsat o svém působení v Pamätníku, resp. MDC, v této době. Už se možná opakuji, ale určitě ho muselo řádně rozhněvat, že posouzení historické hodnoty kritizovaných úzkokolejných vozidel provedl Ing. Jiří Kubáček, Csc., který nebyl ochoten tancovat na Pavúkovu notu…
  Zkrátka jste mě ani jeden nepřesvědčili. že by vaše současná, intenzivní, ale již dlouhodobě stereotypní aktivita (tj. psaní udání na různé úřady, vyhrožování soudním stíháním, šíření tendenční a lživé propagandy) byla pro péči o ČHŽ a její vozidla (ale i pro celkové chápání technické historie na Slovensku) nějak přínosná. Spíše se domnívám, že vaše udavačská činnost a destruktivní působení pramení ze zhrzených ambicí. Divím se, že vás tato role “bojovníků papírové války” stále ještě neomrzela.

 22. Ahoj Jirka Čapek,

  osobne sa myslím nepoznáme a tak vôbec nechápem, čo máč proti mne a prečo unikáš od problému tým, že požaduješ, aby som sa ja, alebo Dušan najprv vychvaloval, čo sme kedy urobili. Tie spomienkové články neslúžia na to. Vznikajú postupne tak, že scanujeme naše fotoarchívy a popritom sa na povrch dostávajú spomienky. Je ich veľa, lebo sme boli celkom dobrá partia spolužiakov a tvorili sme myslím dosť významnú (možno iba počtom…) skupinu v rámci partie, ktorá sobotu čo sobotu pracovala na Rendezi. Tam sme pod vedením Jura Kubáčka začínali cca v roku 1983 – 1984. Niektorí sme potom nastúpili do novozvinknutého MDC (vtedy Pamätník železničnej dopravy) ako profesionáli. Konkrétne ja v roku 1988. Ak ťa zaujíma, prečo som odišiel, tak pre názorové rozdiely s Jurom. Na jednom smetisku by mal byť iba jeden kohút a Juro bol šéf… Myslím, že aj keď sme sa vtedy s Jurom rozišli blbo, časom sme k sebe našli cestu, predsa sme obaja pragmatici a aj keď nemáme na tie isté veci rovnaký názor, tak sa rešpektujeme… A čo sa týka Balogu, tak tam som sa objavil prvý krát na tábore v roku 1985 a odvtedy som tam bol takmer stále. Myslím, že tam mám čosi odrobené, aby som si mohol povedať svoj názor na veci, ktoré sa tam dejú…. A tým ti dávam aj odpoveď prečo som sa neangažoval na Vychylovke. Chrena som osobne ani nepoznal a na brigáde som tam bol spolu možno 5 x…. Ale ak si ty vedel o nefér veciach na Vychylovke, prečo si sa neozval. Alebo si taký istý, ako všetci, ktorý o probléme kecajú iba pri pive a tým problém končí? Ja pivo nepijem, tak asi sa snažím veci riešiť. A ak sa nedajú problémy riešiť diskusiou, tak sa používajú iné metódy…
  PS: Keby som mal nejaké neukojené ambície, tak by som si ich určite neriešil cez ČHŽ….

 23. To: Jiří Čapek – Kužel
  Jirko i ostatní – moc díky za snahu a často i trefení “klinčeka po hlavičke”, ale vykašlete se na ně. Zbytečne ztrácíte čas (stačí že ho už tři roky ztrácím při nekonečných kontrolách já…).Písemně i fakticky doložitelnou podstatou problému přitom je, že jsem nikdy nikomu dlohodobě nedovolil vyžírat ČHŽ podle klasické místní poučky: “TRŽA = ZISK” a někdy se mi za to někteří holt mstí. Tato ukřivděná udavačská partička není první ani poslední zášť, ktrerou jsme tu za ty roky už přeskákali. Bez jakékoliv konkrétní zodpovědnosti za cokoliv chtějí do všeho mluvit a vše kontrolovat. Ochrana památek, legislatíva provozu, daně, čerpání eurofondú – to všechno jsou jen a jen záminky. Kromě totálního zničení mé osoby jim nejde ve vztahu k ČHŽ o nic jiného a myslím že je to tu už všem dostatečně zřejmé. Tito dva však velmi dobře poznají místní situaci i nedokonalou legislatívu ve vztahu k naší dráze a tak tnou do živého a beztrestně udávají a udávají… (víš že na Slovensku se např. znovu oficiálně přešetřují už i anonymy…) Navíc lžou jak když tiskne – o jaké selhané diskuzi to tu píšou? Pavúk mi nezavolal od roku 2005 NIKDY (kdysi aspoň trvrdil, že prý jsme mu jednou nevzal telefon…), a Kokel naposledy na jaře 2005 urážlivou SMS. Nejdřív pošlou hory udání na všechny možné i nemožné strany a pak chtěj “odborně” diskutovat? Krásně to vyjádřil Pišta: “To je ako by Ti niekto napľuľ do jedla a potom Ti popriaľ dobrú chuť.” Diskuze, a dokonce “odborná” – tak to se tedy dělá úplně, ale úplně jinak! Dělejme si proto i nadále svou práci, které rozumíme – stačí jen: “nebát se a nekrást!” Soudný člověk, a dnes už i zodpovědné úřady, naštěstí vidí kdo, jak, s čím a za co. A s práskačema, či podvodníkama si už smetiště dějin poradí samo – na to jsou statistiky…
  Měj se drž – budu se těšit na setkání při stovce ČHŽ. Čau Aleš

 24. Milý Jirko, som rád, že niekomu sakra začína vadiť to, že sme otvorili archív a začíname písať spomienky a čuduj sa svete ešte aj podložené dokumentáciou. A to nám nezoberie bohužiaľ nikto! Akurát sa začnú rúcať povesti o tom, ako sme my nikdy nič pre Balog ani muzejníctvo neurobili a čo všetko pokazili a zničili. Žiaľ, ako hovoril váš bývalý prezident: Pravda zvíťazí nad klamstvom a nenávisťou! Rozprávky rozprávkára Koprfilda sa začínajú rúcať ako domčeky z karát.
  A čo sa týka histórie osemdesiatych rokov a komunizmu mám dodnes odložené články, ktoré som písal ohľadom poškodzovania Považskej Lesnej Železnice ako pamiatky chránenej zákonom. Rovnako mám svoj podiel na záchrane budovy Prvej konskej železnice v Bratislave. Zachraňoval som pamiatky pred komunistami, riaditeľom lesného závodu rovnako ako dnes pred Koprfildom, ktorý sa ich snaží odlevitovať.
  V Balogu mám svoj podiel za dvadsať rokov niekoľko miliónov korún vo forme aktívnej brigádnickej činnosti, zberu kovového šrotu na výkup vagónov a koľajníc z kovošrotu (kam ich dávali lesáci celé, aby ich kvôli pár tisíc korunám ČHŽ nakoniec rozpálila na malé kúsky, aby si ich už nikto nevykúpil!), generálnej oprave lokomotív a jedenásťročnej propagačnej činnosti. Prečo volali akurát mne, keď bolo treba voziť parou ministra?? Lebo dnes majú pravdu??
  Ja nemám problém všetky svoje tvrdenia vydokladovať, svedomie mám ČISTÉ a nemám problém sa pozrieť komukoľvek do očí.
  Pavúk sem dal link na PROTOKOL zo štátneho odborného technického dozoru. Je o šesť príspevkov vyššie a Ty tvrdíš, že sme udavači??! To mi chceš povedať, že týmto otvorene PODPORUJEŠ TRESTNÚ ČINNOSŤ???
  A teraz by ma zaujímalo čo si TY v živote spravil pre železničné pamiatky na Slovensku okrem toho, že priamo podporuješ ich export a likvidáciu???

 25. Naozaj dobre ti už z toho šibe. Hysterčíš – daj sa vyšetriť. Celému Slovensku ste pre smiech, resp. robíte mu aj s Pavúkom ostudu, ktorá už presahuje aj do zahraničia. (Dále budu pokračovat raději v češtině).
  Mě by už jen zajímalo, jestli celý “slavný” K.O.T.P. má nějaké další aktivní členy, kromě pánů Mariana Pauliniho a Dušana Kelo. A pokud ano, jestli tito ostatní mohou mít (např. na řízení a fungování ČHŽ) jiné názory, než vy dva.

 26. Bílek, ty demagogická krysa! Tebe nieje nič sväté? Ideš tu vyplakávať ako z teba niekto ide robiť chudáka, lebo je práskač a neviem čo ešte? Ty veľmi dlho nemáš svedomie ani súdnosť! Prečo sem nenapíšeš ako si vďaka geniálnemu predpisu, ktorý si mimochodom sám „upravil“ urobil z nevinného človeka oddaného železničke invalida? Ako si mu doniesol do špitála, kde ležal pod práškami podpísať papiere a úbohých dvacať tisíc bolestné, ktoré teraz chceš naspeť cez exekútora aj s úrokami? Ako si robil z bárzkoho rušňovodiča za desať minút? To sú tie legislatívne diery? Prečo sem nedáš zmluvy, ktoré si so zamestnancami podpisoval? Kde zamestnanec sa zaväzuje: – pri nedodržaní dhodnutých termínov dokončenia diela zhotoviteľ zaplatí objednávateľovi zmluvnú pokutu vo výške 5% z celkovej ceny diela za každý deň omeškania.
  -pri omeškaní objednávateľa so zaplatením konečnej faktúry zaplatí zhotoviteľovi zmluvnú pokutu vo výške 0,1% z dlžnej čiastky na každý deň omeškania.
  To nieje náhodou úžera?
  A čo tak uzatváranie zmlúv o prenájme už prenajatých priestorov?
  Som rád že sa konečne našiel niekto kto ti klepol po prstoch a ja im v tom tiež pomožem aby si sa konečne dostal tam kam patríš!

 27. Jirko: stále si mi nenapísal ČO si ty spravil pre pamiatky na Slovensku???

 28. “Mě by už jen zajímalo, jestli celý “slavný” K.O.T.P. má nějaké další aktivní členy, kromě pánů Mariana Pauliniho a Dušana Kelo. A pokud ano, jestli tito ostatní mohou mít (např. na řízení a fungování ČHŽ) jiné názory, než vy dva” (Jiří Čapek // Dec 9, 2008 at 14:33 )
  – ANO, má. Každopádne, ako človek v do tejto veci detailne nezasvätený, po prečítaní tohto ROZHOVORU (ani nie článku) mám vážne obavy o ČHŽ, na ktorej mi, ako na časti dedičstva Slovenska záleží…
  Dobre sa vám (Bílek, Čapek & spol) podarilo posunúť kľučový problém celej diskusie (čachre-marche s vozdilami) na druhú koľaj otázkami, na ktoré sami nedokážete odpovedať! Namiesto toho, aby ste tu verejnosti vysvetlili ako sa vlastne veci majú a obhájili dianie na ČHŽ. Mali ste tu na to totiž priestor, vecne a argumentmi uviesť “udavačov” na správnu mieru, aj to, že ste ho nedokázali využiť o niečom svedčí!
  Ďakujem tým ľudom, že na ČHŽ dozerajú, dobre že vás niekto kontroluje. Nechcem si predstavovať čo by sa tam dialo bez toho! (a o to vám tiež zjavne v celej diskusii ide)…

 29. J. Durinda: Problém s přesunem vozidel se na žádnou druhou kolej nepřesunul, již v prvních příspěvcích můžete nalézt informaci o tom, kam vozidla odjela. To, že tady pan Kelo a Paulíny plodí tunu nepodložených hloupostí a naprostých dezinformací je věc druhá. Pochybuji, že by jste se vy sám nebránil, kdyby na Vás někdo soustavně podával nepodložené stížnosti a k tomu často formou anonymního dopisu. A k té kontrole, kontrolovat by měly snad státní orgány, a ne nějaký samozvaný spolek několika lidí, kterým se nepovedl jejich sen být pánem všeho a tak se mstí, viz nedávná stížnost ohledně Rešicy na Balogu.

 30. Pán Škopec, Vy píšete, že “Deutz i vozy odjely do Půchova k Hraběti, který jej zgenerálkuje a Deutz bude opět jezdit”, pritom sa do redakcie niekto ozval s tým, že ide na pomník, aj podľa p. Lumíra “je na místě, že se např. Deutz přesunul tam, kam se přesunul” – veď vy sami neviete!
  Nemiesto tohto, by sa (najlepšie) od p. Bílka čakalo jednoznačné “kam to ide, prečo to tam ide, čo tam s tým, kedy to bude späť”… A aj vtedy by som uveril, až keby som uvidel. On tu namiesto toho rozpráva o feudáloch a gestape…
  A k tej kontrole: kontrolovať by mali snáď štátne orgány, ale tým sa bohužiaľ nedá veriť, preto je dobré, že vás kontroluje aj samozvaný spolok niekoľkých ľudí, veď taká kontrola a konštruktívna kritika nemôže byť na škodu, najmä keď je všetko v poriadku… Či nie?
  A keď sa tie sťažnosti a kontroly nakoniec ukážu neopodstatnené, bude to svedčiť o Vašej pravde…
  Len sa fakt podľa toho, čo tu vidím, bojím, že tak to nebude…

 31. Boborovský prečo nepoužívaš krycie meno Hášta?

 32. Tak tady jde vidět, jak každý čte jen to, co se mu hodí a upraví si to tak, jak se mu to hodí. Kdo ví, kdo a jestli vůbec se do redakce ozval. Hrabě tu sám píše, v jakém stavu momentálně Deutz je, stačí číst. No ale viditelně je tohle marný boj, protože vy i celé KOTP si vždycky najde jen to, co chce a upraví si to do podoby jaké chce. Kdyby tak celé KOTP pracovalo rukama(a tím nemyslím psaní stížností), třeba by je přešly ty jejich hloupé nápady. Ona totiž každá kontrola ubírá čas, přeci jen, vytáhnout všecky papíry, projet celou trať, popovídat si s těmi pány kontrolory a podobně. A pokud tohle absolvujete každou chvíli, tak se ty zbytečné hodiny docela nasčítají… Takže taková kontrola je opravdu na škodu… A konstruktivní kritika? Ta dle mého vypadá drobet jinak, než posílání anonymních i podepsaných udání do všech směrů.
  A k těm ostatním věcem, feudálem byl myšlen Petr Joachymstál, neboli Hrabě… A gestapo, no holt přirovnání… Jo, kdyby tak KOTP udělalo něco rukama(a nemyslím tím psaní udání), třeba by je konečně přešly hloupé nápady…

 33. p.Radim Škopec ak máte pochybnosti o tom, či sa niekto ozval ohladne Deutza, skúste si prečítať jeho príspevok, ktorý je od rána 11.12.2008 na tomto webe, je bez úprav tak, ako mi ho jeho autor poslal, volá sa Zdravím všetkých “štrekárov” ! a link na neho je: http://kotp.railnet.sk/?p=560

 34. Ja umrem! To decko je naprogramované! :-))) A už sa začína opakovať. Niekto mu stlačil repet :-))) Bílkovi sa pokazil kinderwebmenežér! Keď ťa opravia povedz im nech ti prečítajú dnešný príspevok aby si zistil aké kraviny si drístal. Ževraj opravia deutz a na balogu bude jazdiť hahahahaha- chrum chrum chrum

 35. Skarletka: Nie som žiadna Hášta ale ty si privatizér tak čo nepíšeš jak ti huba narástla hááá?

 36. Omlouvám se za dezinformaci o zprovoznění do provozuschopného stavu a navrácení na Balog, špatně jsem pochopil ing. Aleše Bílka, to se bohužel občas stává.

Komentáre - Zanechajte nám komentár


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/0/8/08a9be1f-92a7-4195-a4e2-2a7458f97921/railnet.sk/sub/kotp/wp-content/themes/yellowjacket-10/comments.php on line 77