Technické múzeum a múzeum chorvátskych železníc v Záhrebe

Záhreb, hlavné mesto Chorvátska, leží zhruba v polovici cesty zo Slovenska k chorvátskemu pobrežiu. Návšteva tunajších múzeí môže byť teda prijemným spestrením si cesty k moru.

Technické múzeum v Záhrebe

Technické múzeum v Záhrebe (Tehnički muzej u Zagrebu) patrí k tým technicky zameraným múzeám, v ktorých nájdete „všetko pod jednou strechou“. A to na 44-tisíc metroch štvorcových priestoru, z čoho 14-tisíc krytých.

Múzeum bolo založené v roku 1954 a v súčasnosti má vo svojich zbierkach viac ako 6000 predmetov pochádzajúcich z Chorvátska, ale aj iných krajín. Tieto pochádzajú najmä z darov od jednotlivých podnikov a fabrík, škôl a výskumných inštitúcií ako aj od súkromných osôb.

Dnes sú prístupné zbierky rozdelené na nasledovné časti:

Výstava geológia – baníctvo – nafta dokumentuje proces hľadania surovín a ich následného dobývania. Možné je tiež navštíviť maketu bane na ťažbu uhlia, železa a farebných kovov v celkovej dĺžke približne 300 metrov.

Expozícia venovaná doprave je rozdelená na dve časti – oddiel dopravných prostriedkov a výstava pohonných strojov, kde je možné vidieť najstarší stroj tejto časti Európy.V časti „premeny energie“ nájdete zariadenia od lisu na hrozno z roku 1871 cez vodné turbíny a parný turboagregát až po pôvodné vybavenie vodnej elektrárne z roku 1908.

V expozícii astronautiky nájdete modely prvých umelých satelitov, orbitálnych staníc ako aj vesmírnych plavidiel. Jej súčasťou je aj planetárium.

Zbierka venovaná poľnohospodárstvu Vás zoznámi so základnými pojmami viazanými na obrábanie zeme ako aj zariadeniami, ktoré sa na to využívali. Obohatená je o apisárium, kde je možné na živých včelách sledovať ich život a prácu.

Expozícia požiarnej ochrany predstavuje okrem niekoľkých kusov historickej techniky aj množstvo malých predmetov a fotiek dokumentujúcich boj s ohňom.

Expozíciu dejateľov chorvátskej vedy a techniky tvoria busty s popismi umiestnené v areály múzea pred jeho hlavým vstupom. Jej súčasťou je aj „kabinet Nikolu Tesla“, v ktorom sa niekoľko krát denne pokusmi prezentujú niektoré z jeho objavov.

Okrem vyššie uvedených „veľkých“ expozícií je možné na poschodí hlavnej výstavnej haly nájsť množstvo menších výstav – od historického zariadenia zubnej ambulancie, cez zbierku starodávnych písacích strojov, rádioprijímačov, televízorov, ale aj počítačov až po historické zariadenia domácnosti.


Praktické informácie:

 • múzeum je otvorené každý utorok až piatok v čase 9-17 hod, cez víkendy 9-13 hod, v pondelok a cez prázdniny sa dnu nedostanete. Neodporúčam navštíviť v chladnom počasí, v múzeu je totiž len nebadane teplejšie ako je vonku;
 • cena vstupenky je 15 Kuna (cca 2€), deti do veku sedem rokov majú vstup zadarmo. Za návštevu Planetária sa platí ďalších 15 Kuna;
 • múzeum je ľahko prístupné z diaľnice: druhý exit z diaľnice do mesta (Zagreb – istok), potom stále rovno (cca 15 kilometrov, Slavonska avenija) až na križovatke pri výškovej budove „Vjesnik“ doprava (Savska cesta). Múzeum sa nachádza asi po dvoch kilometroch po ľavej ruke. Presná adresa je Savska cesta 18;
 • parkovať je možné priamo pri múzeu na mestských platených parkovacích miestach;
 • fotografovať je povolené;
 • po špeciálnom povolení je možné navštíviť depozit aj knižnicu, ktorá slúži inak len pre interné potreby;
 • kontakt: tel.: +385 (0)1 4844 050, fax.: +385 (0)1 4843 568, e-mail: tehnicki-muzej[at]tehnicki-muzej.hnet.hr


Múzeum chorvátskych železníc

Po technickom múzeu ešte jedno miesto, ktoré sa oplatí navštíviť: Múzeum chorvátskych  železníc (Hrvatski željeznički muzej) založené v roku 1991.

Na 2600 m2 nájdete okrem menších interiérových expozícií najmä 14 lokomotív (8 parných, jednu elektrickú, dve diesel-hydraulické, dve diesel-elektrické a jednu dieslovú), 6 vagónov, snežný pluh pre parné lokomotívy, tender parnej lokomotívy a drezinu na ručný pohon. Dostupná je tu tiež špecializované knižnica.


Praktické informácie:

 • múzeum nemá otváracie hodiny, v pracovnom čase tam ale pravdepodobne niekoho nájdete, najlepšie je však ohlásiť sa;
 • vstupné sa neplatí;
 • vstup do múzea je z Ulice grada Vukovara oproti objektu Državna uprava za vode;
 • parkovať sa dá v okolí múzea, ľahko dostupné električkou, prípadne peší z hlavnej stanice;
 • kontakt: tel.: +385 (0)1 3782 862, fax.: +385 (0)1 457 7230, e-mail: helena.bunijevac[at]hznet.hr

Jakub Ďurinda


Komentáre - Zanechajte nám komentár


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/0/8/08a9be1f-92a7-4195-a4e2-2a7458f97921/railnet.sk/sub/kotp/wp-content/themes/yellowjacket-10/comments.php on line 77