(TS) Zimný prístav – aj posledné bratislavské technické pamiatky v ohrození

Osud jednej z posledných technických pamiatok má opäť v rukách Ministerstvo kultúry SR, vlastníci sa proti vyhláseniu za pamiatku odvolali.

Bratislava, 08. 10. 2014 – Klub ochrany technických pamiatok (KOTP) v spolupráci s odborníkmi na architektúru a pamiatkovú starostlivosť informujú, že voči vyhláseniu tzv. Lodnej dielne a Lodného výťahu za Národné kultúrne pamiatky, sa účastníci konania Slovenská plavba a prístavy, a.s. a Verejné prístavy, a.s. odvolali na Ministerstvo kultúry SR. Ministerstvo kultúry tak definitívne rozhodne, či jedna z posledných bratislavských technických pamiatok bude zákonom chránená alebo nie. Rozhodne o tom, či  budú technickou pamiatkou aj pre budúce generácie, alebo umožní súkromným vlastníkom stavby v budúcnosti zbúrať.

Lodná dielňa a výťah sa nachádzajú v areáli bratislavského Zimného prístavu, ktorý tu existuje od roku 1897. Lodná dielňa z roku 1943 je veľkolepá prízemná hala obdĺžnikového tvaru z tehlového muriva a nosnou rámovou železobetónovou konštrukciou. Využívala sa na opravovanie lodných častí. Dodnes je v nej autenticky zachované technické vybavenie – mostový žeriav. Lodný výťah je technické zariadenie slúžiace na vyťahovanie plavidiel pri ich údržbe. Pozostáva zo siedmich koľajových dráh s poháňacími mechanizmami a strojovne. Vybudovaný bol pravdepodobne v 30. rokoch 20. storočia.

Uvedené pamiatky sú v dobrom technickom stave, autenticky zachované. Na Slovensku sú unikátne. Spolu s pamiatkami tzv. Starým domom lodníkov a Čerpacou stanicou odpadových vôd tvoria celok dokumentujúci významný fenomén plavby na Dunaji.

Pamiatkový úrad SR vyhlásil 10. 9. 2014 uvedené objekty za Národnú kultúrnu pamiatku. Účastníci konania, spoločnosť Slovenská plavba a prístavy, vlastník dotknutých objektov a spoločnosť Verejné prístavy, vlastník pozemkov pod dotknutými objektmi, sa však voči rozhodnutiu odvolali na Ministerstvo kultúry SR, ako na druhostupňový orgán. O chránení týchto pamiatok bude teda rozhodovať Ministerstvo kultúry SR.

Existuje zámer Slovenského technického múzea zriadiť Lodné múzeum. Podobné múzeum na Slovensku nie je a citeľne chýba z pohľadu komplexnosti dokumentácie histórie vedy a techniky a dejín nielen Bratislavy. Podľa nášho názoru sú tieto objekty Zimného prístavu pre Lodné múzeum najvhodnejšie.

Oceňujeme snahu Pamiatkového úradu chrániť posledné technické pamiatky hlavného mesta. Vyzývame preto ministra kultúry SR Mareka Maďariča a vedenie sekcie kultúrneho dedičstva, aby nepodľahli tlaku súkromných investorov, tak ako v prípade Cvernovky, Pradiarne Danubius, Tabakovej továrne, Steinu, Smaltovne a ďalších, ale uprednostnili verejný záujem a potvrdili jednoznačne správne rozhodnutie svojho vlastného úradu zachovať kultúrne dedičstvo!

 


2 Responses to “(TS) Zimný prístav – aj posledné bratislavské technické pamiatky v ohrození”

 1. Hodnotenie +++++
  Takýto článok by bolo dobré uverejniť aj v printových médiách nielen krátkou správou v TA3 a v Slovenskom rozhlase, aby sa dosiahol väčší tlak na kompetentných miestach PÚ SR, ministerstvá, miestna samospráva(aby poslanci nehlasovali za zrušenie Zimného prístavu a pod.).
  A tiež je tu podozrenia z korupcie medzi štátnou firmou a investormi. veď je verejne známe čo sa dialo v okolí-

 2. Prepáčte musím znovu reagovať nie na článok,ale na môj komentár,ktorý sa zrejme nepáčil a dotkol niektorých osôb.
  Ale hlavne spôsobil,že sa dostal na verejnosť link na neoficiálny web národného parku vodnej dopravy. To sa hlavne znepáčilo a preto som musel web zrušiť.
  Ospravedlňujem sa všetkým,ale nemal som úmysel škodiť
  veci,len vyjadriť svoj osobný názor. Ale aj toto je “demokracia”. OK

Komentáre - Zanechajte nám komentár


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/0/8/08a9be1f-92a7-4195-a4e2-2a7458f97921/railnet.sk/sub/kotp/wp-content/themes/yellowjacket-10/comments.php on line 77