Most na Filiálke – smútočné oznámenie

most.jpgZačiatkom septembra 2006 po dlhej a vyčerpávajúcej chorobe nás navždy opustil oceľový nitovaný most pre peších nad železničnou stanicou Bratislava – Filiálka. Posledná rozlúčka so stanicou a odvoz do stále hladných vysokých pecí sa uskutočnila v piatok 08.09.2006.

Prežil zúrenie prvej aj druhej svetovej vojny, prežil socializmus, ale pamiatkam nežičiaci dnešok neprežil. Česť jeho pamiatke!

Po malom úvode trošku podrobností

Železničná stanica Bratislava – Filiálka je v dlhodobej agónii. Táto agónia začala prerušením trate cez stred mesta do Petržalky a tak sa z priebežnej stanice stala hlavová. Koncom osemdesiatych rokov do a zo stanice prestalo chodiť aj to málo osobných vlakov, čo ešte ráno a poobede chodilo, nakládka tovarov stále redla až do terajšieho stavu. Teraz jediným „tovarom“, ktorý sa ešte nakladá je železný šrot a zberový papier. Stanica dlhodobo slúži iba na odkladanie nákladných vozňov čakajúcich na opravu, alebo likvidáciu. Priestor sa stal útočiskom húfov bezdomovcov, ktorí využívajú opustené garáže a bývalé továrenské objekty. (vedľa stanice sú napríklad haly bývalej BEZ-ky, Ferony…) Všade odpad a smrad… Situácia je o to zaujímavejšia, že sa jedná o centrum Bratislavy. Vzhľadom na túto situáciu sú predstavitelia mestskej časti Nové Mesto so železnicou v spore. Mesto by rado tento lukratívny pozemok zastavalo (to, že v budúcnosti v tejto oblasti určite bude treba dopravný koridor si akosi nepripúšťajú). Železnice snívajú o novej hlavovej a teraz už dokonca aj priebežnej stanici (pripravili projekt tunelu popod celé mesto a Dunaj do Petržalky) Na toto handrkovanie o územie a nevšímavosť doplatil spomínaný most. Nenašiel sa nikto, kto by investoval do údržby a tak ho radšej rozpálili. Je nepochopiteľné, že podobné artefakty minulosti sú vo vyspelom svete cenené a bežne ich umiestňujú do nových komplexov a aj tento most by sa určite vynímal v danom priestore. Určite by sa dal zakomponovať do novej modernej stanici, alebo do nového bizniscentra…

Galéria fotiek zo života mosta (ak niekto vlastníte historické fotky, pošlite – pridáme ich do galérie)


Most od Kukučínovej ulice (pri Radošínskom naivnom divadle)

Most od Kukučínovej ulice

Celkový pohľad z Kukučínovej ulice

Schodisko na Kukučínovu z druhej strany od koľajiska

Podpery mosta pohľad od staničnej budovy na Kukučínovu ulicu

Podpera a most pohľad smerom na staničnú budovu


Detail držiakov bývalého el. vedenia


Podpera pred schodiskom na Račiansku ulicu


Detail schodiska na Račiansku ulicu


Detail schodiska na Račiansku ulicu z druhej strany


Schodisko v čase, keď pre havarijný stav zamedzili na most vstup


Ešte raz detail schodiska aj so zábranou


Most v zime ešte priechodný


Pohľad z mosta na koľajisko smer Rača

Pohľad z mosta na koľajisko smer centrum mesta

(poschodová budova so žltými pásmi medzi oknami je železničná poliklinika– popred ňu viedla trať zo stanice do Petržalky cez Starý most)

 

Marian Pavúk Paulini


One Response to “Most na Filiálke – smútočné oznámenie”

  1. Tam som byval (na Kukucinke) a cvengot a buchot naraznikov posunovanych vagonov tam bol pocut skoro stale, k tomu este tento most a obcas cokoladova vona z Figara, nuz krasne casy…

Komentáre - Zanechajte nám komentár