V Bratislave je (ešte) stále čo burať!

image002.jpgBúranie v Bratislave je stále nekončiaci proces. Mesto vraj prekvitá, ceny pozemkov dosahujú, závratnú výšku a dopyt po priestoroch stále prevyšuje ponuku a tak nečudo, že padá jeden historická budova za druhou. Niet sa čo diviť, keďže úcta a vzťah k histórii prevýšila túžba po zisku. Čo na tom, že v zahraničí si históriu vážia a že pre nás typické nové stavby vzhľadu kocky zo skla už odmietajú… Naši architekti a investori nás presviedčajú, že budeme in… Sme – v našom spiatočníctve!

Búrania časovo krásne nadväzujú, ako keby ich robila jedna firma, ktorá presúva búracie kapacity z jednej lokality na druhú. Vždy, keď sa niekde búranie ukončí, inde začne. Aj teraz to je tak. Minulý týždeň sa ukončilo búranie v mlyne a pekárňach Jedla a tento sa začalo búranie na Plynárenskej ulici.

image004.jpg

image006.jpg

 image010.jpg

O objekte je pár informácii na webových stránkach:

www.geocaching.sk  :

Táto budova pochádza z obdobia budovania industrialnej Bratislavy t.j. koniec 19. stor-zaciatok 20. stor. Pôvodne slúžila ako mlyn. V 50-tych rokoch 20. storocia tu sídlila bratislavksá pobocka firmy Medichemia. Potom sa budova dostala do majetku Slovenskej akadémie vied, a do roku 1997 tu sídlili Ústav mikrobiológie SAV (o com svedcí stále prítomná tabulka na fasáde budovy) a pracoviská Ústavu ekológie SAV. Po roku 1997 budova krátky cas slúžila ako ubytovna a v posledných rokoch má status „trvale prebytocného majetku“ SAV a chátra.

http://www.ron-del.net :

Čo to je? Riešenie tejto hádanky poskytol p. Karol Kleibl: ” Budova je majetkom SAV a do roku 1997 tam bolo oddelenie molekulárnej genetiky a oddelenie mutagenézy Ústavu experimentálnej onkológie SAV. Nachádzali sa tam tiež pracoviská Ústavu ekológie SAV. Momentálne slúži ako ubytovňa. Pôvodne sa budova využívala ako mlyn, neskôr ju využívala farmaceutická firma o čom svedčí nápis na budove zo strany Plynárenskej ul. – Medichemia.”

Pár fotek pred búraním:

image012.jpg

image014.jpg

image016.jpg

 image018.jpg

image020.jpg

image022.jpg

image038.jpg

image024.jpg

image026.jpg

image028.jpg

image030.jpg

image032.jpg

image034.jpg

image036.jpg

 

      Foto: Jakub Ďurinda & Marian Pavúk Paulini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2 Responses to “V Bratislave je (ešte) stále čo burať!”

  1. Ako keby tam nemohla byť napr. štýlová reštaurácia pre zamestnancov okolitých business centier…

  2. Dnes uz budova nestoji, poschodia su zburane, z budovy zostalo iba prizemie. Uz od stvrtka je na pozemku unimobunka s tabulkou Predaj starych tehal a telefonnym cislom, dnes som uz nafotila uhloadne nalozene tehly na paletach, vsetky znacene…

Komentáre - Zanechajte nám komentár


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/0/8/08a9be1f-92a7-4195-a4e2-2a7458f97921/railnet.sk/sub/kotp/wp-content/themes/yellowjacket-10/comments.php on line 77