Gleona Liptovský Mikuláš
Fabrika na výrobu gleja bola postavená medzi 1900 až 1910. Ale predtým tam bola vraj iná továreň, tehlova budova je asi staršia, z prvej továrne. Po vojne patrila ku kožiarskym závodom n.p. Liptovský Mikuláš, a fungovala asi do roku 2000 – 2001.
Komín spojený s vodárňou v jeden celok sa iba tak niekde nevidí…
Veľká tehlova pec -kotol, používaný do 70 – tých rokov na vykurovanie a výrobu pary. Výška je vyše 20 m.
Zaujímavá foto je historická z 50 – tých rokov keď bola povodeň v Palúdzke
Ostatné kožiarske závody (ktorých bolo pôvodne v Liptovskom Mikuláši 7) už v podstate nefungujú. Väčšinou sú tam iné firmy, jedine Maytex a Gabor vyrába, ale malo. Na vlečke do Maytexu sa objaví občas aj vagón, cisterna, takže niečo tam ešte funguje.
Vlado Majersky
Ďalšie fotografie nájdete aj na www.fabriky.cz : Glejaren
Podľa servera www.fabriky.cz ide o fabriku (garbiareň) Lacko-Pálka, ktorú postavil Milan Michal Harminc .
myslite si ze este stoji?
ano este stoji
Naozaj super akurat robime do skoly prezentaciu o tomto velmi nam to pomoze…aj fotky z vnutra kedze my sme nemali odvahu ist tam 😀
je to tam huste
je to tam dobre
Informácie týkajúce histórie továrne, ktorá fungovala v týchto stavbách skôr ako boli ruinami, a sú uvedené na http://www.fabriky.cz sú fatálnym informačným omylom. Nejedná sa o stavebné dielo arch. Harminca pretože sa nejedná o stavbu bývalej Továrne na remeň, účastinná spoločnosť, predtým Lacko-Pálka a spol. verejná obchodná spoločnosť (pre ňu vypracoval M.M. Harminc v rokoch 1915-16 počas pôsobenia v LM projekt továrne, dnes je tam OC STOP-SHOP) predtým Kováč – Stodola, akciová spoločnosť. Jedná sa o fotografie ruín prevádzky č. 06 KZ, n.p. LM, bývalej Glejony, n.p. LM, vzniknutej poštátnením Akciovej továrne na glej a umelé hnojivá, LM predtým Prvej peštianskej továrne na špódium a glej postavenej na mieste pôvodnej vyhorenej malej továrne na výrobu kolomaže vo vlastníctve bratov Kammerovcov, ktorí v nej v roku 1905 začali spracovávať kosti na špódium.
Zdroj: Kožiarske závody v Liptovskom Mikuláši, Emil Kufčák, 1972
Strávil som tam najkrajšie roky detstva, fabrika bola dôkazom prirodzenej strategickej, priemyselnej a obchodníckej schopnosti mikulášskych podnikateľov na prelome 18. a 19. storočia, ktorí už vtedy prakticky dokázali, že odpad je perspektívny podnikateľský predmet.
lol ty kokos farkasova druzina
Neviete kde by som mohol zohnat elektronicku podobu tejto knihy Kožiarske závody v Liptovskom Mikuláši, Emil Kufčák, 1972? Dakujem
Môj predok Ján Žuffa bol majster garbiar bydliska Liptovský Mikuláš. Verím, že vlastnil garbiarne počas prvých tridsiatich rokoch dvadsiateho storočia. Je možné, rodina vlastnila garbiarne na mnoho rokov pred tým. Čítal som, že tam bolo šesť garbiarne v Liptovskom Mikuláši v roku 1890. Našiel som odkaz na Andreja Žuffa, ktorý vlastnil garbiarne, ale k tomu najlepšiemu z mojej schopnosti, aby určil, že nie je blízky príbuzný. Máte nejaké informácie?
Ja som tam bola.Raz s kamoškou za FC štadiónom.Bolo to tam hrozné.Báli sme sa ísť d´alej abz sa na nás tam niečo nezoszpalo.V nútri bol vtedy niekto.Niečo tam robil asi s tehlami.Wow strašidelné.Ak nevzríte tak sa chod´te presvedčiť sami.Ak máte odvahu…
ahojte, komu patrí gleona teraz? chcela by som priestory využiť na natáčanie.
za odpoveď ďakujem 🙂
vlastni to isty pan kružliak a vobec to tam až take strašne neni chodim tam už 8 rokov tam viem o čom hovorym …
Zdravím, potreboval by som pomocť, čo sa týka linkov, kníh a všetky možných informácii o kožiarských závodoch, budem písať o tom bakalársku prácu.
Ďakujem vopred.
keby viem de to je
Tak Gleona je už len spomienkou na fotkách…..cca. pred rokom-dvoma zrovnaná zo zemou, dnes tam stoja ešte nedokončené nové obytné domy, vyrastá tam nová obytná štvrť v Liptovskom Mikuláši……